طواف یار
در و دیوار شهرم خوب می دانند، تمام افتخار ما شهیدانند.

بزرگ مردتاریخ

جستجو
پیوند ها
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر

در انتظار یار

اللهم عجّل لولیک الفرج


صفوف آهنین . . .

من یك یهودی ام . . .

http://tiktak-2.persiangig.com/labkhandhayekhaki/logo/belagtapelak.gifسرافرازان
قافله شهداء


جنبش سایبری ضد صهیونیسم
جعبه حدیث

شهید صیاد شیرازی

فرزند شهید سپهبد صیاد شیرازی در گفتگویی مشروح   كه با هدف بررسی زاویه‌ی دیگر از ترور وی و همچنین ویژگی‌های برجسته شخصیتی این شهید صورت گرفت، موضوعات مختلفی را مورد توجه قرار داد.

 * شب قبل از ترور چه مسائلی بین شهید صیاد شیرازی و خانواده گذشت؟

در اون سال من سوم دبیرستان بودم و شب شهادت ایشان شب امتحان درسی بنده هم بود و برای استفاده از محضر ایشان و طرح مسائل درسی خود به ایشان مراجعه کردم چراکه ایشان بر ریاضیات و زبان انگلیسی تسلط کاملی را داشتند.

ایشان هم تازه از سفر مشهد مقدس و زیارت امام رضا (ع) و دیدار با والده برگشته بودند و روحیه معنوی قوی هم در وجودشان بود و این روحیه معنوی را به فضای خانواده نیز انتقال داده بودند و نه تنها در شب شهادتشان بلکه همیشه با خانواده مهربان و با محبت بودند.

* صحبت خاصی در آن شب با خانواده نداشتند؟

به خود بنده بیشتر توصیه ایشان پرداختن به درس و علم بود تا مسائل علمی خود را با توجه بیشتری پیگیری کنم و حتما با دیگر اعضای خانواده نیز به طور حتم مباحثی را مطرح کرده‌اند.

* در صبح روز ترور شما در اون صحنه حاضر بودید، واقعه ترور ایشان چگونه بود؟

در روز ترور من و برادرم برای رفتن به مدرسه آماده شده بودیم و قرار بود که پدرم ما را به مدرسه برسانند.    بنده کمی زودتر وارد حیاط شدم و پدرم از حسینیه‌ای که در طبقه پایین منزل ما بود با دو کیفی که در دست داشتند خارج شدند و آن دو کیف را در صندق عقب ماشین تویوتایی که داشتند قرار دادند و بنده هم کیف مدرسه خودم را در ماشین گذاشتم و درب پارکینگ را باز کردم و ایشان ماشین را ساعت شش و 30 دقیقه بود كه از پاركینگ منزل خارج كردند و چند دقیقه‌ای برای اینکه برادرم هم به ما ملحق بشوند در مقابل درب منزل توقف کردند.

در این لحظه من مشغول بستن درب پارکینگ بودم و شخصی را دیدم كه با لباس نارنجی رنگ شهرداری در حالی که ماسک به صورت و یک خارو در دست داشت، و در حالی که مشغول جارو زدن زمین بود به ماشین نزدیک شد و  نامه‌ای را به پدرم داد و در حالی که پدرم مشغول مطالعه این نامه بودند، این فرد اسلحه‌ای را از لباس خودش خارج کرد و چهار گلوله به سر ایشان شلیک کرد و به سرعت به سمت کوچه پایینی منزل ما فرار کرد و در همان لحظه صدای موتوری را شنیدم؛ لذا به احتمال زیاد این فرد تنها نبود.

وقتی بنده صدای تیر را شنیدم به سمت ماشین حرکت کردم و پدرم را غرق در خون دیدم و دیگر اعضای خانواده نیز که صدای شلیک را شنیده بودند به سمت درب منزل آمدند و ما به سرعت ایشان را به بیمارستان رساندیم ولی به دلیل اینکه گلوله‌ها به نقطه حساس بدن ایشان یعنی سر، مغز و جمجمه اصابت کرده بود به فیض شهادت نائل شدند.
* در مورد پیگیری پرونده ایشان چه مراحلی توسط خانواده، وكلای شما و دولت طی شده است؟

در حال حاضر پرونده ترور شهید صیاد شیرازی در حال بررسی است و بنده نیز به عنوان شاكی و شاهد دنبال این كار هستم و همه نهادهای قضایی از جمله قوه قضائیه،زحمت كشیده‌اند.
در حال حاضر این پرونده به فضای بین‌المللی و در یك دادگاه بی‌طرف در كشور فرانسه پیگیر می‌شود و طرح دعوا و شكایت  خانواده را مطرح كردم و چگونگی به وقوع پیوستن را هم برای مسئولان این دادگاه شرح دادم و اسناد و مداركی را در اختیار آنها گذاشتم ولی همچنان نتیجه قطعی برای بیان حاصل نشده است.

* خود شما این شكایت را طرح كرده‌اید؟

نه شكایت از سوی خانواده طرح شده و این شكایت به طور رسمی در همین فروردین ماه سال گذشته مطرح شد اما در گذشته نیز وكلای ما شكایتی را برای طرح دعوا در كشور فرانسه طرح كرده بودند.

از همان 10 سال پیش وقتی پرونده وارد پروسه قضایی شد وكلای ما نیز گرفته شد و زمانی كه قرار شد در فرانسه نیز طرح دعوا صورت بگیرد و قرار شد به دلیل اینكه خود سازمان مجاهدین خلق (منافقین)این ترور را بر عهده گرفتند  لذا از این سازمان شكایت‌ها صورت گرفت.
* تا به امور چند جلسه برای رسیدگی به این پرونده تشكیل شده؟

تعداد جلساتی كه وكلای ما حضور داشتند زیاد بوده اما خود دادگاه فرانسه برای اولین بار از بنده به عنوان شاهد و شاكی پرونده دعوت كرده بود همین فروردین ماه سال جاری بود و بیشتر سوالات در این دادگاه حول محور نحوه ترور و شرح واقعه بود.

* فكر می‌كنید چه میزان زمان برای به نتیجه رسیدن این پرونده وجود دارد و در دادگاه فرانسه هم چه اقداماتی انجام شده؟

ما تنها اطلاعاتی كه به ما رسیده را بیان می‌كنیم و این مسئله این است كه 3 الی 4 سال است كه این مسیر به این كیفیت دنبال می‌شود.
و قبلا تنها در ایران مسیر دنبال می‌شد و تصمیم گرفته شد پرونده ایشان و دیگر شهدای ترور از طریق خود كشوری كه این مجرمین در آن حضور دارند نیز پیگیری شود.

* تحلیل خود شما برای به نتیجه رسیدن این پرونده و بازداشت عاملان این ترور چیست؟

من متناسب با سند و مدارك موجود صحبت می‌كنم اما خود سازمان مجاهدین خلق این ترور را براساس اخبار منتشر شده از سوی آنها در اینترنت و هم براساس فیلم‌هایی كه منتشر كرده‌اند این موضوع را بر عهده گرفتند و تا یك زمانی هم دادگاه فرانسه و مسئولان قضایی آن كشور نیز متوجه این قضیه شده‌اند و در حال بررسی دیگر ابعاد این ترور هستند.

سازمان مجاهدین خلق نیز علت ترور ایشان را مقابله با منافین در عملیات مرصاد عنوان كرده‌اند و این سخنان خود را با فیلم و برخی اسناد مطرح كرده‌اند.
* آیا این سازمان به اهداف خود در ترور شهید صیاد شیرازی دست پیدا كرده‌ است؟

این افراد اهدافشان برای شهید صیاد شیرازی در حوزه اهداف سازمان مجاهدین خلق بود و به دنبال منافع گروهی و سازمانی خودشان بودند و در حوزه مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران هست و تنها بدنبال سركوب كردن افرادی مانند شهید صیاد شیرازی بود؛ چراكه چنین شخصیت‌هایی را مخالف و مانع تحقق اهداف خودشان می‌دانند.

گروههایی مانند مجاهدین خلق گروههای مخرب و تروریستی هستند و متاسفانه گروههایی كه ادعای حقوق بشری را در جهان دارند گروه منافقین را از لیست تروریست‌ها خارج می‌كنند ولی ما معتقد هستیم همه تروریست‌ها و همه افرادی كه اینگونه گروهها را تربیت می‌كنند باید مجرم شناخته شوند و در مقابل عملكردشان پاسخگو باشند.

ما امروز مشاهده می‌كنیم برخی از افراد در آمریكا ادعای دوستی با ایران دارند اما پشت این زبان چرب و نرم یك چهره زشت وجود دارد و در اصل آمریكا و صهیونیسم خود تروریسم هستند.
* بر عهده گرفتن این ترور از سوی مجاهدین خلق نشانه چیست؟

این امر نشان می‌دهد كه این افراد یك برنامه آنی نداشتند بلكه از مدتها قبل برای ترور ایشان برنامه‌ریزی كرده بودند و شهید صیاد شیرازی جز ترور این گروه بود تا راه اجرای برنامه‌های خود را باز كنند و احتمال دارد این افراد مدتها قبل برای این امر برنامه‌ریزی كردند و به دنبال فرصت مناسب برای تحقق این امر بودند و شاید این زمان را كه ایشان راننده و محافظ نداشتند، بهترین فرصت برای ترور دیدند.

* چرا ایشان راننده و محافظ نداشتند؟

در آن مقطع زمانی و لحظه شهادت خودشان رانندگی می‌كردند.
ایشان یك خصوصیتی كه داشتند این بود كه مردمی بودند سعی می‌كردند به كسی زحمتی ندهند هم خودشان رانندگی كنند هم محافظ استفاده نكنند.

من یادم هست كسانی هم این حرف را به ایشان می‌زدند، ایشان جواب می داد كه محافظ هم بنده خداست. تا آنجا كه می‌توانستند سعی می‌كردند احساس مسئولیت در این مساله داشته باشند و نمی‌خواستند كسی را به زحمت و خطر بیاندازند.

ضمن اینكه این مسئله حفاظت ایشان، برای خانوادشان  هم محرومیتهایی را می‌آورد بالاخره هر جایی می‌رفتند باید با یك گروهی می‌رفتند ولی با عدم حضور محافظ از نزدیك می‌توانستند با بچه‌ها و خانواده باشند.

البته ما هم در آن زمان و هم امروز گفته‌ایم كه تا حدودی در این امر غفلت شد و همیشه گفته‌ایم كه هم در آن زمان و هم امروز برای برخی از شخصیت‌های ما غفلت صورت می‌گیرد و نظر من این است كه باید این حفاظت در مرود افرادی كه شخصیت مردمی دارند بصورت نامحسوس انجام بشود.
* چه خصلت‌هایی در شهید صیاد شیرازی وجود داشت كه شخصیت او را فردی مردمی كرده بود؟

یكی از ویژگی‌های ایشان غیر از اخلاق خوب و مهربانی ایشان با مردم و خانواده و با طبقات مختلف جامعه داشتند شركت در نماز جمعه بدون اینكه در محل مخصوص شخصیت‌ها حضور پیدا كنند و در صف‌های عقب و در كنار قشرهای مختلف مردم حضور پیدا می‌كردند.

شهید صیاد شیرازی بدون هیچ تشریفاتی در جلسات مذهبی و در كنار مردم حضور پیدا می‌كردند و یكی از جلساتی كه ایشان شركت می‌كردند و به آن علاقه داشتند جلسات حاج آقا مجتبی تهرانی بود كه محفلی برای جوانان بود و ایشان هم در كنار مردم مشغول یادداشت مطالب آموزنده این جلسات بودند.

شهید صیاد شیرازی به فقرا و نیازمندان رسیدگی زیادی داشتند و حتی اكثر این افراد كه بصورت آبرومند اما در فقر زندگی می‌كردند اگر شهید صیاد شیرازی متوجه می‌شدند حتما به آنها از نظر مالی و معنوی كمك می‌كرد و در مجموع رابطه صمیمی با مردم داشتند.

شهید صیاد شیرازی تا جایی كه توان داشت تلاش می‌كرد مشكلات مردم را حل كند و تا می‌توانست جواب رد به درخواست آنها نمی‌داد.
* پس از شهادت صیاد شیرازی چه شرایطی برای شما و خانواده ایجاد شد؟

بیشتر تاثیر خلا حضور ایشان عاطفی بود چرا كه ایشان هم پدر و هم استاد زندگی ما بودند و لذا جای خالی ایشان بسیار محسوس بود و اگر این افراد دستگیر می‌شدند و عاملان این ترور محاكمه می‌شدند و نتیجه قطعی و پیروزی حاصل می‌شد باعث تسكین خاطر خانواده می‌شد، اما همین عدم حصول یك نتیجه قطعی باعث روشنتر شدن مظلومیت ایشان هست و امیدواریم كه مجرمان این ترور و افراد دیگر كه به دست این افراد ترور شده‌اند به سزای اعمال خود برسند.

* تصویری كه جامعه و مردم ما از این حادثه در خاطر دارند حضور مقام معظم رهبری در مراسم تشییع پیكر ایشان هست نحوه حضور ایشان را شرح می‌دهید؟

شب تشییع پیكر ایشان خانواده در غسالخانه با پدرم آخرین صحبتها و وداع‌ها را انجام دادند و به ما گفته شد كه قرار است مراسم تشیع پیكر ایشان در ستاد كل نیروهای مسلح انجام شود و قرار شد مراسم ایشان در همان محل كار ایشان برگزار شود.

در این مراسم همه اعضای خانواده حضور داشتند و به ما خبر دادند كه مقام معظم رهبری هم در مراسم حضور پیدا كرده‌اند كه بنده به دلیل اینكه توفیق دیدار ایشان را تا آن زمان نداشتم و در آن زمان شرایط عاطفی خاصی بر من و خانواده حاكم بود اولین دیدارم در كنار تابوت پدرم با ایاشن بود و زمانی كه با ایشان مواجه شدم اول خم شده تا پای ایشان را ببوسم و ارادت خودم را به ایشان نشان بدهم و ایشان هم ما را مورد مهر و محبت خود قرار دادند و روزهای بعد از تلویزیون بوسیده شدن تابوت پدرم را توسط مقام معظم رهبری دیدم.
 


در آن دیدار به مقام معظم رهبری گفتم كه ایشان در راه امام حسین (ع) شهید شدند كه ایشان لبخند محبت آمیزی به بنده زدند و مادر بنده نیز به ایشان گفتند: "برای ما دعا كنید تا همه ما بگونه‌ای شهید شویم" و مقام معظم رهبری هم پاسخ دادند "شهادت افتخار همه ما است" و بعد از این مراسم صبح روز بعد زمانی كه بر سر مزار ایشان حاضر شدیم دیدیم كه مقام معظم رهبری نیز در آنجا از صبح زود حضور پیدا كرده‌اند و مادر ما به ایشان گفتند: "از بس كه گریه كرده‌اند دیگر توان و قوت اشك چشم ایشان خشك شده است" و مقام معظم رهبری در پاسخ فرمودند: گریه كردن برای شهید صیاد شیرازی بسیار تسكین دهنده است و شما شریك زندگی ایشان بودید و صبری و همراهی كه با ایشان در طول دفاع مقدس و پس از آن داشتید بطور حتم شما را در پاداش شهادت ایشان شریك می‌كند.

*  ایشان از دریافت درجه سرلشكری و كلا ارتقا درجه چه احساسی داشتند؟

موارد زیادی بود كه ایشان ابراز می‌كردند كه به دنبال ارتقا درجه نیستم یا به دنبال یك رتبه و درجه مادی نیستم و كارم را نمی‌‌خواهم برای یك همچنین هدف كوچكی انجام بدهم.

ایشان تعلقی به دریافت درجه نداشتند و نیت اصلی ایشان خدمت به مردم و رضای خداوند بود تا اینكه ارتقای درجه برای ایشان مهم باشد.

درجه سرلشكری هم به ایشان ابلاغ شده بود و قرار بود در همان روزهای كه شهید شدند از دست مقام معظم رهبری دریافت كنند و چون به فیض شهادت نائل شدند یك درجه ارتقا پیدا كردند و درجه سپهبد به خانواده اهدا شد.
* از آن لحظه‌ای كه برای دریافت درجه سپهبدی خدمت مقام معظم رهبری رفته بودید می‌فرمایید.

به خانواده ما گفته شد كه یكی از اعضای خانواده باید برای دریافت درجه به نیابت از این شهید خدمت مقام معظم رهبری بروند و لذا چون هم بنده علاقه بسیاری به دیدار دوباره ایشان داشتم و هم شرایط روحی من بهتر از دیگر اعضای خانواده بود؛ لذا بنده به دیدار ایشان رفتم.

* قرآنی هم در این دیدار با خود خدمت مقام معظم رهبری برده بودید از این قرآن فرمائید.

بله در این دیدار یك قرآن همراه خودم بردم تا مقام معظم رهبری مطالبی را در ابتدای این قرآن بنویسند و مقام معظم رهبری نوشتند: بسم‌الله الرحمن الرحیم جوانی را در راه خودسازی روحی، جسمی و فكری مغتنم بشمارید و نماز را با توجه و حضور قلب بخوانید و با قرآن عزیز انس پیدا كنید و فضای معطر شهادت را كه زندگی شما را معطر كرده قدر بدانید و بنده نیز تلاش می‌كنم زندگی خود را بر همین اساس پایه‌گذاری كنم و از ایشان خواستم تا برای ما دعا كنند.

* پدرتان معمولا تأكیدات و سفارشات ویژه‌ای هم به شما داشت؟

توصیه همیشگی پدرم ایستادگی بر سر هدف، و دفاع از كلمه حق در هر شرایطی بود و تأكید داشتند كه این 2 امر مهم تنها در سایه قرار گرفتن در خط اصیل ولایت حاصل می‌شود.
پدرم توصیه همیشگی ایشان این بود كه تبعیت از ولایت، در همه جا و در همه حال معیار ما در تمامی گزینش‌ها اشاره ایشان است.

به یاد دارم كه پدرم در زمان شهادت شهید لاجوردی گفتند: برای رساندن پرچم مقدس انقلاب به صاحب اصیلش حضرت مهدی (عج)، باید در ولایت ذوب شد.

اما شهید صیاد شیرازی بیشتر تلاش می‌كردند تا در عمل خود بسیاری از خصوصیات و ویژگی‌های اخلاقی را به ما بیاموزند و حتی در مسائل انقلابی، اجتماعی و اسلامی را به ما به همین روش انتقال می‌دادند.

اما ایشان یك توصیه را به عنوان وصیت به ما گفتند و آن هم نماز اول وقت بود واین وصیت را در یكی از نمازهای جماعتی كه در منزل داشتیم در بین دو نماز به خانواده گفتند: تنها وصیت من این است كه تلاش كنید نمازهای خود را اول وقت بخوانید» و این حرف را یك هدیه از سوی خود به ما ارائه كردند.

هر جمعه در بین مردم به نماز می‌ایستادند و آن را به هر برنامه دیگری اولویت می‌دادند و همیشه به من توصیه می‌كردند كه نماز جمعه، مركز وحدت، عشق و ایمان به رهبری است.

ایشان در قنوت هم دعاهای مختلف را می‌خواند ولی در پایان قنوت دعای "اللهم اید آیت الله العظمی خامنه‌ای اللهم حفظه و وفقه و ثبته" را همیشه قرائت می‌كردند.
* مهمترین و جاودانه‌ترین خاطره از ایشان در ذهن شما چیست؟

تمامی لحظاتی كه ما با ایشان بودیم و در قید حیات بودند همه خاطره است ولی تمامی سفرهاییكه در كنار ایشان حضور داشتم بسیار آموزنده و خوب بود چرا كه فضای حاكم بود كه می‌ـوانستیم از نظر علمی تجربه‌های خوبی كسب كنیم.

ایشان یكی از سفرهایی كه ما را می‌بردند به مناطق عملیاتی هشت سال دفاع مقدس بود و همین راهیان نور قبل از اینكه چنین اسمی داشته باشد توسط ایشان حركتش شروع شد و چنین برنامه‌هایی را دنبال می‌كردند و به نقاط مختلف مانند شلمچه، دو كوهه، فكه سفر می‌كردند و تاكید داشتند كه چنین سفرهایی انجام شود و افراید كه مستقیم در جنگ حضور داشتند نیز برای مردم مناطق عملیاتی را تشریح كنند.

شهید صیاد شیرازی در همان زمان گروه «معارف جنگ را تشكیل دادند تا این گروه به طور تخصصی برای دانشجویان دانشكده افسری از نزدیك مناطق جنگی را علمی و كارشناسی توضیح می‌دادند و وقایع هشت سال جنگ تحمیلی را تشریح می‌كردند.
* اگر روزی با ضارب شهید صیاد شیرازی مواجه شوید چه حرفهایی می‌زنید؟

ما همین روحیه‌ای كه امروز داریم، در همان روز هم تلاش می‌كنیم با روحیه تعقل از این فرد اهدافش را سوال كنیم و از رفتارهای غیرمنطقی خودداری خواهیم كرد و تنها به دنبال اجرای حكم قانون شرع و اسلام مانند امروز خواهیم بود و اینگونه برخورد كردن اشتباهات اون فرد را به وی متذكر می‌شود.

برگرفته از  سایت سرداران دفاع مقدس


نوشته شده در جمعه 20 فروردین 1389 توسط جا مانده از قافله
مقام معظم رهبری

درباره سایت
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic